Completed Project

AYAZMA EMLAK KONUTLARI 1

 

MEVCUT DURUM

Ayazma Bölgesi İstanbul’un batısında Başakşehir İlçesi sınırları içerisinde yer alan kentin önemli gelişme odaklarındandır. Kuzeyinden TEM otoyolu, güneyinden yine kentin ana ulaşım omurgalarından biri olan E5 Karayolu geçmektedir. Batı sınırında, kuzey-güney aksında Basın Ekspres Yolu bulunmaktadır. Batıda Atatürk Olimpiyat Köyü ile doğuda İkitelli Organize Sanayi Bölgesi arasındaki alanda hayata geçirilecektir. Kuzey-güney aksı boyunca Küçükçekmece Gölü’ne uzanan vadi, hem proje alanı hem de projenin etkileşim alanı için güçlü bir topoğrafik eşiktir.

 

PROJE KRİTERLERİ

Konut yapıları yan yana gelerek yalnızca kentlerin çehrelerini biçimlendirmez, aynı zamanda kentli için bir yaşantı tanımı yaparlar. Yerleşim kararları, yapıların kütlesel oranları, zeminle, sokakla ve birbirleriyle ilişkisi, yapı-açık alan dengesi, iç organizasyonları, sosyal donatı elemanlarıyla ne ölçüde desteklendikleri, kent merkezi ile ilişkileri önem arz eder.

Ayazma projesi, bir konut yerleşkesi olarak, kullanıcılarına özlemini duyduğumuz komşuluk ilişkilerini vermeyi vaad eder.  İnsanın insana teması esasına dayanan bu kurguda, konutların ortak kullanım alanlarından başlayarak tüm yerleşkeyi kapsayan kontrollü ve fakat gerçek bir sosyal iletişim hedeflenmektedir. Yüksek bloklarda ortak kullanımın ve özelleşmenin bir arada bulunacağı teraslar, yeşilin üst kotlarda devamına da imkan sağlar. Açık ve kapalı spor alanları, kafeler, çocuk oyun ve etkinlik alanları kullanıcılar için hem kent yaşantısının yoğun temposunda nefes alacakları birer kaçış, hem de bir araya gelecekleri buluşma mekanları olacaktır. En önemlisi bu kurgu, yerleşkenin kullanıcıları için bir aidiyet tanımı yapacaktır.

Meydanlar, sokaklar, avlular ve parklarla parçalanan yapı kütleleri, farklı kotlarda oluşturulan yeşil zeminler, yapısal özellikleri ve çevresiyle kurduğu ilişki, onu emsallerinden farklılaştırır. Bu proje kente, sağır duvarlarla değil, onunla zeminden itibaren, birebir ilişkili mekanlarla karşılık verir.

Yerleşke içinde peyzaj zemin, blok araları ve avluların yanı sıra yapıların ara ve çatı katlarında da devam etmektedir. Böylelikle bir yandan ortak kullanım alanları yapı içlerine taşınırken, aynı zamanda suyun ve ağaçların doğal iklimlendirme etkisinden de yararlanılmaktadır.

Arsanın kentin hızlı akışına yakın çeperlerinde yer alan yüksek konut blokları, bu akışa karşılık verecek program ve kabukla şekillenirken, yolun gerisinde, arazinin doğal topoğrafyasına uyarak vadiye yönelen az katlı, geleneksel mimarisi ve kademeli yeşil avlularıyla mahalle tadında konumlanmış konut blokları sakin ve keyifli bir yaşam alanı oluşturur. 

 

Kademeli sokaklar ve avlularla, geniş yaya kaldırımları, bisiklet yolları ve ada içi kesintisiz yaya bağlantıları ile kullanıcıların her yöne erişimleri çok katmanlı olarak kurgulanmıştır. Topografyaya uyum gösteren iç ulaşım yolları ile tüm yapı bloklarına ulaşım mümkün kılınmıştır. Yapı adasının dört bir yanından yolla ilişkilendirilmiş otopark girişleri yer almaktadır. Otoparklar açık ve kapalı olarak çözümlenmiştir. Yerleşke içinde kontrollü araç ulaşımı öngörülerek yaya hareketi özgürleştirilmiştir.

 Eğimden yararlanarak kısmen zemin altında çözümlenen sosyal alanlar yerleşkenin sosyal, sportif ihtiyaçlarını karşılamayı, ortak aktivite alanı ve buluşma noktası olmayı hedeflemektedir. Kapalı havuz, fitness, spor alanları, çocuk oyun alanları ile yaşamı zenginleştirici mekânlar oluşturulmuştur. 

PROJE ÖZELLİKLERİ

·          Radye jeneral temel

·          Depreme dayanıklı bina tasarımı ve inşaatı

·          Çocuk oyun alanları, dinlenme alanları ve yürüyüş parkurları

·          Proje genelinde yeşil alan

·          Planlı peyzaj ve otomatik sulama sistemi

·          Bloklarda projesinde belirtilen sayıda asansör

·          Asansörlerle otoparktan katlara ulaşım

·          Mantolama ısı yalıtımı

·          Dış cephe baza katlarında doğal taş kaplama,

·          Pencere doğramaları ısı yalıtımlı alüminyum ve ısı yalıtımlı lamine temperli pencere sistemi,

·          Tüm ortak alanlarda % 100 yedekli enerjiyi sağlayacak kapasitede jeneratör sistemi

·          Site genelinde; çevre aydınlatmaları

·          Merkezi uydu tv ( SMATV ) yayın sistemi

·          Yönetmeliğe uygun olarak dijital adresli yangın algılama ve ihbar sistemi

·          Projesinde belirtilen bloklarda ve otoparklarda acil anons ses sistemi

·          Renkli görüntülü İnterkom sistemi

·          Kapalı ve açık otopark

·          Site genelinde 7/24 saat izleme ve kayıt özellikli kapalı devre çevre güvenlik ( CCTV ) sistemi

·          Kapalı otoparklarda sprinkler yangın söndürme sistemi

·          Kapalı otoparklarda duman egzoz havalandırma sistemi

·          Yüksek katlı bloklarda sprinkler, duman egzost, basınçlandırma sistemi

·          Bağımsız bölümlerde ısı ve ses yalıtımı

·          Merkezi ısıtma ve sıcak su üretimi ısı istasyon (sup-station) sistemi

·          Projesinde belirtilen sayıda kapalı otoparklarda elektrikli araç şarj üniteleri