Emlak Konut

EMLAK KONUT GYO Genel Müdür Mesajı

Saygıdeğer Ortaklarımız,

Hiç şüphesiz geride bıraktığımız 3 aylık dönemi; gerek bu zaman diliminde yaşanan olaylar, gerekse olayların ortaya çıkardığı sonuçlar açısından, ülkemiz tarihinin belki de en önemli, en kritik dönemi olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır.

Bildiğiniz gibi 15 Temmuz gecesi ülkemiz milletimizin sağduyusu ve kahramanlığı sayesinde hain bir darbe girişimi atlatmış ve 16 Temmuz sabahı çok daha aydınlık bir Türkiye ye uyanmıştır. Bu süreçte ben demokrasimizin daha da güçlendiğini düşünüyorum. Ve ülkemiz insanı demokrasiye ne kadar bağlı olduğunu demokrasiyi nasıl sahiplendiğini tüm dünyaya ispat etmiştir. Liderinden gelen tek bir çağrı ile milyonlar meydanlara havaalanlarına dolmuş ülkesine hükümetine ve demokrasisine sahip çıkmıştır.

Söz konusu darbe teşebbüsü sonrasında, piyasalarda oluşması muhtemel kriz senaryoları veya beklentileri, toplumun her kesiminin birlikteliğiyle bertaraf edilmiş ve bunun yerine, piyasaları ve ekonomiyi canlandırmaya yönelik olası hamleler ön plana çıkmıştır. 18 Temmuz sabahı ekonominin tüm birimleri başarılı bir sınav vermiş ve hepsi kaldığı yerden sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmiştir.

Şirketimiz de, içinde bulunduğu ve lider pozisyonda olduğu gayrimenkul sektöründe, hareketlenmeyi sağlayacak adımların neler olabileceği konusunda kendi değerlendirmesini yapmıştır. Yüklenicilerimizin de görüşlerini dikkate alarak yaptığımız çalışmanın sonucunda, satışlarımızı hızlandırmaya ve aynı zamanda yüklenicilerimizin finansal yapılarını korumaya yönelik bir kampanya başlatmaya karar verdik. Hayata geçirdiğimiz bu kampanyanın adını da “Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz” koyduk. Kampanyada konut alıcılarını rahatlatabilmek amacıyla peşinat oranlarını %20’ye indirdik. Gelir paylaşımlı projelerimiz dahil olmak üzere, satışlarımızda taksitlerimizi 120 aya çıkardık ve konut almak isteyenlere doğrudan Emlak Konut’a borçlanabilme imkanı getirdik. Kampanyamız piyasada büyük bir ses getirdi ve birçok konut geliştiricisi, uyguladığımız kampanyanın benzerini kendi projelerinde de uygulamaya başladılar. Bununla beraber, kampanyamıza başlamadan önce bankaların uygulamakta olduğu aylık % 1,15 olan konut kredisi oranları, bizim kampanyamızın başlamasından sonra aylık % 0,95’ lere kadar geriledi. Satışlarımıza baktığımızda da çarpıcı sonuçlarla karşılaştık. Bu kampanyamızla ağustos ayında yaklaşık 2 milyar TL değerinde 2.547 adet bağımsız bölümün satışını yüklenici firmalarımızla birlikte gerçekleştirdik. Bu rakamlar 2016 yılının ilk 7 ayında gerçekleşen satış rakamlarına yakın değerlerdir. Oluşan bu yoğun talep sebebiyle, belirli sınırlar çerçevesinde kalmak kaydı ile satış kampanyamızı yılsonuna kadar uzattık. Projelerimizde kampanyaya olan ilginin aynı şekilde yılsonuna kadar devam edeceğini ümit ediyoruz.

Tüm bunlarla birlikte, yeni projelerimiz de birer birer lansmanlarını yapmaya başladılar. İstanbul’ umuzun en güzel lokasyonlarından biri olan Marmara Denizi’ nin kıyısında, tarihi yarımadanın yanı başında gerek konumu, gerek sosyal imkanları ve yaşam kalitesiyle en prestijli projelerimiz arasında yer alan “Büyükyalı” projemiz bunlardan bir tanesi oldu. Yine İstanbul’ umuzun yeni gelişmekte olan Başakşehir ilçemizde lansmanını gerçekleştirdiğimiz “Nidapark Kayaşehir” projemiz de satışlarında başarılı olacağını düşündüğümüz projelerimizden biri. Ayrıca, planlarımızda yılsonundan önce, Gebze, Niğde ve Ankara’ da anahtar teslim projelerimizin satışa sunulması da bulunmaktadır. Tüm bu çalışmalarımız sonunda, Şirketimizin belirlemiş olduğu satış adedi hedeflerine ulaşabilme konusunda önemli adımlar atmış olduk.

Bildiğiniz gibi yaklaşık 1,5 milyar TL kar elde etmek Şirketimizin yılsonu hedeflerinden biriydi. Yılın ilk 6 ayında karlılık anlamında gösterdiğimiz yüksek performansımızı, bu çeyrekte de sürdürmeyi başardık. Bu çeyrek dönem içinde Maslak 1453 projemizde teslimlerin ve kısmi geçici kabulün başlamasıyla ilk 9 aylık karlılığımız 1,5 Milyar TL’ye ulaştı. Ulaşılan bu karlılık rakamı beklentilerimizi güçlendirerek, yılsonu kar hedefimize ulaşma konusundaki kararlılığımızı perçinledi. İnanıyorum ki Şirketimiz bu sene karlılık açısından tarihi bir rakama ulaşacaktır. Bundan sonraki dönemde de karlılığımızı en üst noktalarda tutabilmek adına elimizden geleni yapacağımızı şimdiden ifade ediyorum.

Kısaca, Şirketimiz bundan önce olduğu gibi bu zor dönemde de, hedefleri doğrultusunda çalışmalarını aynı heyecanla sürdürmektedir. Bizim amacımız, her ne şart altında olursak olalım Şirketimizin karlılığını korumaya çalışmak ve bu kardan ortaklarımızın da istifade edebilmesi için elimizden geleni yapmak olacaktır… 

Saygılarımla,

 

 

 

MURAT KURUM

EMLAK KONUT GYO A.Ş GENEL MÜDÜRÜ